WP-Filebase 0.1.3.0 - en to tr translation catalogue (207 entries)

en: %s is not writable!
tr: %s yazılabilir değil!

en: /%s/ added to rejected URIs list of WP Super Cache.
tr: WP Super Cache tarafından reddedilen URL'lerin listesne /%s/  eklendi.

en: 1 if direct linking is allowed, otherwise 0
tr: Doğrudan bağlantıya izin verilmişse 1, diğer türlü 0

en: 1 if file is offline, otherwise 0
tr: Dosya çevrimdışı ise 1, diğer türlü 0

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the files in that category. Instead, files that were assigned to the deleted category are set to the parent category.
tr: <strong>Not:</strong><br />Bir kategoriyi silmek bu kategorideki dosyaları silmes. Bunun yerine tüm dosyalar bir üst kategoriye atanır.

en: A powerful download manager supporting file categories, thumbnails, traffic/bit rate limits and more.
tr: Dosya kategorileri, küçük resimler, trafik limiti desteleyen güçlü bir indirme yöneticisi.

en: A unique ID number to identify elements within a template
tr: Bir şablon içerisindeki elemanları tanımlayacak tekil ID numarası

en: Accept empty referers
tr: Boş refererları kabul et

en: Add Template
tr: Şablon Ekle

en: Add template variable:
tr: Şablon değişkeni ekle:

en: Added %d files.
tr: %d dosya eklendi.

en: All Categories
tr: Tüm Kategoriler

en: Allow direct linking
tr: Doğrudan bağlantıya izin ver

en: Allow script upload
tr: Programcık yüklemeye izin ver

en: Allowed referers
tr: İzin verilen göndericiler

en: Always force download
tr: Her zaman indirmeyi zorla

en: Apply permission to all child files
tr: İzinleri tüm alt dosyalara uygula

en: Attachments
tr: Eklentiler

en: Author
tr: Yazar

en: Before you can use this widget, please set a Post ID for the file browser in WP-Filebase settings.
tr: Bu widget'i kullanmadan önce lütfen WP-Filebase ayarlarından dosya tarayıcısı için bir girdi ID'si belirleyin.

en: Bit rate limit for guests
tr: Misafirler için hız limiti

en: Bit rate limit for registered users
tr: Kayıtlı kullanıcılar için hız limiti

en: Category
tr: Kategori

en: Category Folder
tr: Kategori Dizini

en: Category Icon
tr: Kategori İkonu

en: Category Template
tr: Kategori Şablonu

en: Category drop down list
tr: Çoktan seçmeli kategori listesi

en: Category list
tr: Kategori listesi

en: Category path (e.g cat1/cat2/)
tr: Kategori yolu (örn; kategori1/kategori2/)

en: Category path and file name (e.g cat1/cat2/file.ext)
tr: Kategori yolu ve dosya ismi (örn; kategori1/kategori2/dosya.ext)

en: Category template successfully parsed.
tr: Kategori şablonu başarıylaçözümlendi.

en: Category:
tr: Kategori:

en: Changed %d items.
tr: %d girdi değiştirildi.

en: Checks files for changes, so more reliable but might take much longer. Do this if you uploaded/changed files with FTP.
tr: Dosyaları değişikliklere karşı kontrol eder. Daha güvenilir ancak yavaştır. Eğer dosya yükleme ve değiştirmeyi FTP ile yapıyorsanız işe yarar

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Common
tr: Genel

en: Complete file sync
tr: Dosya senkronizasyonunu tamamla

en: Could not get user id!
tr: Kullanıcı kimliği alınamıyor!

en: Could not parse template: error (%s) in line %s.
tr: Şablon çözümlenemiyor: hata (%s) satır %s da.

en: Could not read file!
tr: Dosya okunamıyor!

en: Daily limit exceeded message
tr: Günlük limit aşıldı mesajı

en: Daily limit for %s
tr: %s için günlük limit

en: Daily traffic limit
tr: Günlük trafik limiti

en: Daily user download limits
tr: Günlük kullanıcı indirme limitleri

en: Date
tr: Tarih

en: Decimal file size prefixes
tr: Ondalık dosya uzunluğu ekleri

en: Default File Template
tr: Ön Tanımlı Dosya Şablonu

en: Default Template
tr: Öntanımlı Şablon

en: Default sorting
tr: Öntanımlı sıralama

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Direct linking
tr: Doğrudan bağlantı

en: Direct linking > redirect to post
tr: Doğrudan bağlantı > girdiye bağlantı

en: Disable download permalinks
tr: Kalıcı indirme bağlantılarını iptal et

en: Display
tr: Görüntüle

en: Donate &amp; Feature Request
tr: Yeni istekler

en: Download
tr: İndir

en: Download Counter
tr: İndirme Sayacı

en: Download JavaScript
tr: JavaScript İndir

en: Download URL
tr: İndirme URL'si

en: Download URL base
tr: İndirme URL bazı

en: Edit File
tr: Dosyayı Düzenle

en: Edit Stylesheet
tr: Stil Sayfasını Güncelle

en: Edit Templates
tr: Şablonları Düzenle

en: Edit custom file list templates
tr: Özel dosya listesi şablonlarını düzenle

en: Edit the CSS for the file template
tr: Dosya şablonunu CSS dosyasını güncelle

en: Enable this if you have problems with permalinks.
tr: Kalıcı bağlantılarla sorununuz varsa bunu aktifleyin.

en: Enable this if you want decimal prefixes (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) instead of binary (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)
tr: Binary uzunluklar (örn; 1 MİB = 1024 KİB = 1048576 B) yerine ondalık ekler (1 MB = 1000 KB = 100000 B) kullanmak için işaretleyin

en: Enter link text:
tr: Bağlantı metnini girin:

en: File %s already exists. You have to delete it first!
tr: %s dosyası mevcut. Önce onu silmelisiniz!

en: File <b>%s</b> is not writable!
tr: <b>%s</b> dosyası yazılabilir değil!

en: File URL
tr: Dosya URL'si

en: File added.
tr: Dosya eklendi.

en: File list
tr: Dosya Listesi

en: File offline message
tr: Dosya çevrimdışı mesajı

en: File template successfully parsed.
tr: Dosya şablonu başarıyla çözümlendi.

en: File updated.
tr: Dosya güncellendi.

en: File version
tr: Dosya sürümü

en: Filebase successfully synced.
tr: Dosya veritabanı başarıyla senkronize edildi.

en: Filename
tr: Dosya İsmi

en: Files
tr: Dosyalar

en: For members only
tr: Sadece üyelere özel

en: Form Presets
tr: Form Öntanımları

en: Formatted file date
tr: Formatlanmış dosya tarihi

en: Formatted file size
tr: Formatlanmış dosya uzunluğu

en: Guests trying to download inaccessible files are redirected to the login page if this option is enabled.
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde yetkisiz kullanıcılar giriş sayfasına yönlendirilir.

en: Here you can enter JavaScript Code which is executed when a user clicks on file download link. The following variables can be used: <i>file_id</i>: the ID of the file, <i>file_url</i>: the clicked download url
tr: Kullanıcı indirme bağlantısına tıkladığında çalışacak JavaScript kodunu buradan girebilirsiniz. Şu değişkenler kullanılabilir:  <i>file_id</i>: dosya numarası, <i>file_url</i>: tıklanan indirme URL'si

en: Hide inaccessible files and categories
tr: Erişilemeyen dosya ve kategorileri gizle

en: Hits
tr: Tıklamalar

en: How many times this file has been downloaded.
tr: Bu dosyanın kaç kez indirildiği.

en: ID of the post/page this file belongs to
tr: Bu dosyanın ait olduğu sayfa veya girdinin ID'si

en: IP Address of the last downloader
tr: Son indiricinin IP adresi

en: If enabled WP-Filebase content tags are parsed in RSS feeds.
tr: Etkinleştirildiğinde WP-Filebase içerik etiketleri RSS beslemelerinde çözümlenir.

en: If enabled files tagged <i>For members only</i> will not be listed for guests or users whith insufficient rights.
tr: Etkinleştirildiğinde  <i>Sadece üyelere</i> şeklinde işaretlenmiş dosyalar misafirlere ve yetkisiz kullanıcılara gösterilmez.

en: If enabled files that can be viewed in the browser (like images, PDF documents or videos) can only be downloaded (no streaming).
tr: Etkinleştirildiğinde, tarayıcıda görüntülenebilen dosyalar (imajlar, PDF dökümanlar, videolar vb.) sadece indirilebilir.

en: If enabled, all associated files are listed below an article
tr: Etkinleştirildiğinde, ilintili dosyalar başlığın altında listelenir

en: If enabled, direct-link-protected files can be downloaded when the referer is empty (i.e. user entered file url in address bar or browser does not send referers)
tr: Etkinleştirildiğinde, doğrudan bağlantı korumasına alınmış dosyalar referans boş olsa bile indirilebilir (örn; tarayıcıda dosya adresinin girilmesi durumunda referans bilgisi dönmez)

en: If enabled, unregistered users cannot download any files. You can set different limits for each user role below.
tr: Etkinleştirildiğinde kayıtsız kullanıcılar herhangi bir doya indiremez. Aşağıda her kullanıcı rolü için farklı limitler belirleyebilirsiniz.

en: If you enable this, scripts like PHP or CGI can be uploaded. <b>WARNING:</b> Enabling script uploads is a <b>security risk</b>!
tr: Bunu etkinleştirirseniz, PHP ve CGI gibi programcıklar yüklenebilir. <b>DİKKAT:</b> Programcık yüklemelerine izin vermek <b>güvenlik riski</b> doğruabilir!

en: If you like WP-Filebase I would appreciate a small donation to support my work. You can additionally add an idea to make WP-Filebase even better. Just click the button below. Thank you!
tr: WP-Filebase'i destekleyin!

en: If you like this plugin and want to support my work, please donate. You can also post your ideas making the plugin better.
tr: Çalışmayı destekleyin.

en: Ignore downloads by admins
tr: Yöneticiler tarafından yapılan indirmeleri göz ardı et

en: Inaccessible file message
tr: Erişilemeyen dosya mesajı

en: Just the category folder name, not the path
tr: Yolun değil, sadece kategori dizininin ismi

en: Languages
tr: Diller

en: Last download
tr: Son indirme

en: License
tr: Lisans

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: Limits
tr: Limitler

en: Limits the maximum data traffic. 0 = unlimited
tr: Azami veri trafiği. 0=limitsiz

en: Limits the maximum tranfer rate for downloads. 0 = unlimited
tr: İndirmeler için azami transfer hızı. 0=limitsiz

en: Lists the latest or most popular files
tr: En son veya en popüler dosyaları listeler

en: Manage Categories
tr: Kategorileri Yönet

en: Manage Categories (<a href="%s">add new</a>)
tr: Kategorileri Yönet (<a href="%s">yeni ekle</a>)

en: Manage Files
tr: Dosyaları Yönet

en: Manage Files (<a href="%s">add new</a>)
tr: Dosyaları Yönet (<a href="%s">yeni ekle</a>)

en: Manage Templates
tr: Şablonları Yönet

en: Manage existing categories and add new ones.
tr: Var olan kategorileri yönet ve yenilerini ekle.

en: Maximum file size: %s
tr: Azami dosya limiti: %s

en: Minimum user level: (see %s)
tr: Asgari kullanıcı düzeyi: (%s)

en: Monthly traffic limit
tr: Aylık trafik limiti

en: Name of the file
tr: Dosya ismi

en: Name of the parent categories (empty if none)
tr: Üst kategorlern isimleri (hiç yoksa boş)

en: Name of the thumbnail file
tr: Küçük resim dosyasının ismi

en: No file was uploaded.
tr: Hiç dosya yüklenmedi.

en: Nothing changed!
tr: Hiçbirşey değiştirilmedi!

en: Number of files in the category
tr: Bu kategorideki dosyaların sayısı

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Offline > Online
tr: Çevrimdışı > Çevrimiçi

en: One entry per line.
tr: Her satıra bir giriş.

en: One entry per line. Seperate the title and a short tag (not longer than 8 characters) with '|'.<br />All lines beginning with '*' are selected by default.
tr: Her satıra bir giriş. Başlık ve kısa açıklamayı (8 karakter) '|' ile ayırın.<br />'*' ile başlayan satırlar ön tanımlı olarak seçilir.

en: Parse template tags in RSS feeds
tr: RSS beslemelerindeki şablon etiketlerini çöz

en: Platforms
tr: Platformlar

en: Post ID of the file browser
tr: Dosya tarayıcısının gönderi ID'si

en: Redirect to login
tr: Girişe yönlendir

en: Redirect to post
tr: Girdiye yönlendir

en: Requirements
tr: Gereksinimler

en: Requirements to use this file
tr: Bu dosyayı kullanmak için gereksinimler

en: Restore Default
tr: Öntanımlıları Geri Getir

en: Search Files
tr: Dosyaları Ara

en: Security
tr: Güvenlik

en: Select Template
tr: Şablonu Seçin

en: Settings reseted.
tr: Ayarlar sıfırlandı

en: Settings updated.
tr: Ayarlar güncellendi.

en: Short description
tr: Kısa açıklama

en: Show attached files
tr: Eklenmiş dosyaları göster

en: Simple Form
tr: Basit Form

en: Simple listing of file categories
tr: Dosya kategorilerinin basit listesi

en: Single file
tr: Tekil dosya

en: Sites with matching URLs can link to files directly.
tr: Benzeşen URL'lere sahip siteler dosyalara doğrudan bağlantı verebilir.

en: Size
tr: Uzunluk

en: Sorting direction
tr: Sıralama yönü

en: Specify the ID of the post or page where the file browser should be placed. If you want to disable this feature leave the field blank.
tr: Dosya tarayıcını yerleştirileceği sayfa veya girdinin ID'sini tanımlayın.  Bu alanı boş bırakarak özelliği iptal edebilirsiniz.

en: Submit Template Changes
tr: Şablon Değişikliklerini Kaydet

en: Supported languages
tr: Desteklenen diller

en: Supported platforms (operating systems)
tr: Desteklenen platformlar (işletim sistemleri)

en: Sync Filebase
tr: Dosya Veritabanını Senkronize Et

en: Synchronises the database with the file system. Use this to add FTP-uploaded files.
tr: Veritabanını dosya sistemi ile senkronize et. FTP ile yüklenen dosyaları eklemek için bunu kullanın.

en: Template Code:
tr: Şablon Kodu:

en: Template Tag (a single word to describe the template):
tr: Şablon Etiketi (şablonu tanımlayacak tek bir kelime):

en: Template:
tr: Şablon:

en: Templates and Scripts
tr: Şablonlar ve Programcıklar

en: The category ID
tr: Kategori ID'si

en: The category URL
tr: Kategori URL'si

en: The category folder name contains invalid characters.
tr: Kategri dizin ismi geçersiz karakterler içeriyor.

en: The category name
tr: Kategori ismi

en: The directory %s already exists!
tr: %s dizini mevcut!

en: The file ID
tr: Dosya ID'si

en: The file extension of the file <b>%s</b> is forbidden!
tr: <b>%s</b> dosyasının uzantısı geçersiz!

en: The file property lists are sorted by
tr: Dosya özellik listelerinin sıralanması:

en: The following fields are optional.
tr: Takip eden alanlar isteğe bağlıdır.

en: The minimum user level to download this file (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
tr: Dosyayı indirmek için gerekli asgari kullanıcı düzeyi (-1 = misafir, 0 = abone ...)

en: The minimum user level to view this category (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
tr: Bu kategoriyi görüntüleyebilmek için gerekli asgari kullanıcı seviyesi (-1 = misafir, 0 = abone ...)

en: The sorting direction of file lists
tr: Dosya listelerinin sıralanma yönü

en: The template for attachments
tr: Eklenti şablonu

en: The template for category lists (used in the file browser)
tr: Kategori listeleri şablonu (dosya tarayıcısında kullanılır)

en: The upload directory <code>%s</code> does not exists. It could not be created automatically because the directory <code>%s</code> is not writable. Please create <code>%s</code> and make it writable for the webserver by executing the following FTP command: <code>%s</code>
tr: Yükleme dizini <code>%s</code> mevcut değil. <code>%s</code> dizini yazılabilir olmadığı için otomatik olarak yaratılamadı. Lütfen <code>%s</code> yaratın ve web sunucu tarafından yazılabilir yapın (şu FTP komutunu kullanın:  <code>%s</code>)

en: The upload directory <code>%s</code> is not writable. Please make it writable for PHP by executing the follwing FTP command: <code>%s</code>
tr: Yükleme dizini <code>%s</code> yazılabilir değil. Lütfen PHP için yazılabilir yapın (şu FTP komutunu kullanın: <code>%s</code>)

en: The url prefix for file download links. Example: <code>%s</code> (Only used when Permalinks are enabled.)
tr: İndirme bağlantıları için ön ek. Örnek: <code>%s</code> (Kalıcı bağlantılar aktiflendiğinde kullanılabilir.)

en: This Month
tr: Bu Ay

en: This file is currently offline.
tr: Dosya halen çevrimdışı.

en: This message will be displayed if users try to download a file they cannot access
tr: Kullanıcılar yetkileri olmaya bir dosya indirmeye çalıştıklarında bu mesaj görüntülenir.

en: Time of the last download
tr: Son indirme zamanı

en: Today
tr: Bugün

en: Traffic
tr: Trafik

en: Traffic exceeded message
tr: Trafik aşıldı mesajı

en: Traffic limit exceeded! Please try again later.
tr: Trafik limiti aşıldı! Daha sonra tekrar deneyin.

en: URL of the post/page this file belongs to
tr: Bu dosyanın ait olduğu girdi veya sayfanın URL'si

en: URL of the thumbnail or icon
tr: Küçük resim veya ikonun URL'si

en: Unable to move category icon!
tr: Kategori ikonu taşınamıyor!

en: Unable to move file %s! Is the upload directory writeable?
tr: %s dosyası taşınamıyor! Yükleme dizini yazılabilir durumda mı?

en: Uncategorized Files
tr: Kategorilenmemiş Dosyalar

en: Update File
tr: Dosyayı Güncelle

en: Upload File
tr: Dosya Yükle

en: Upload Path
tr: Yükleme Yolu

en: Use category drop down list in the file browser instead of listing like files.
tr: Dosya tarayıcısında çoktan seçmeli liste kullan.

en: User ID of the owner
tr: Yükleyicinin kullanıcı ID'si

en: Version
tr: Sürüm

en: View uploaded files and edit them
tr: Yüklenen dosyalar göster ve düzenle

en: WARNING: Script upload enabled!
tr: DİKKAT: Programcık yükleme aktif!

en: You are not allowed to access this file!
tr: Bu dosyaya erişim izniniz yok!

en: You can only download %d files per day.
tr: Günde sadece %d adet dosya indirebilirsiniz.

en: You can optionally add |<i>URL</i> to each line to link to the required software/file.
tr: İhtiyaç duyulan yazılım veya dosyaya bağlantı vermek için  |<i>URL</i> ekleyebilirsiniz.

en: You can optionally upload a thumbnail here. If the file is a valid image, a thumbnail is generated automatically.
tr: Buradan küçük resim yükleyebilirsiniz. Eğer dosya geçerli bir resim ise küçük resim otomatik olarak yaratılır.

en: You did not create a category. <a href="%s" target="_parent">Click here to create one.</a>
tr: Bir kategori açmadınız. <a href="%s" target="_parent">Açmak için buraya tıklayın.</a>

en: You did not upload a file. <a href="%s" target="_parent">Click here to add one.</a>
tr: Herhangi bir dosya yüklemediniz. <a href="%s" target="_parent">Yüklemek için buraya tıklayın.</a>

en: You must enter a category name or a folder name.
tr: Bir kategori veya dizin ismi girmelisiniz.

en: downloads per day
tr: günlük indirme sayısı
