WP-Filebase 0.1.3.0 - en to sv translation catalogue (206 entries)

en: %s is not writable!
sv: Det går inte att skriva %s!

en: /%s/ added to rejected URIs list of WP Super Cache.
sv: /%s/ lags till  avvisad URIs lista på WP Super Cache.

en: 1 if direct linking is allowed, otherwise 0
sv: 1 direkt länkning tillåten, annars 0

en: 1 if file is offline, otherwise 0
sv: 1 filen är inte tillgänglig, annars 0

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the files in that category. Instead, files that were assigned to the deleted category are set to the parent category.
sv: <strong>OBS:</strong><br />Att radera en kategori raderar inte filerna i den. Det som händer är att filerna kommer att tillhöra den överordnade kategorin till den som togs bort.

en: A powerful download manager supporting file categories, thumbnails, traffic/bit rate limits and more.
sv: Ett kraftfullt nedladdningsverktyg som stöder filkategorier, tumnaglar, trafik/bit hastighets begränsningar m.m.

en: A unique ID number to identify elements within a template
sv: Unikt ID för att identifiera sektioner i en mall

en: Accept empty referers
sv: Acceptera tomma referenser

en: Add Template
sv: Lägg till mall

en: Add template variable:
sv: Lägg till mallvariabel:

en: Added %d files.
sv: Lag till filen %d

en: All Categories
sv: Alla kategorier

en: Allow direct linking
sv: Tillåt direkt länkning

en: Allow script upload
sv: Tillåt uppladdning av skript

en: Allowed referers
sv: Tillåtna referenser

en: Always force download
sv: Tvinga alltid nedladdning

en: Apply permission to all child files
sv: Lägg till behörighet på en underordnad fil

en: Attachments
sv: Bifogade filer

en: Author
sv: Författare

en: Before you can use this widget, please set a Post ID for the file browser in WP-Filebase settings.
sv: Innan du kan använda den här som en widget så måste du ge den en ID post för filhanteraren i WP-Filebase inställningar.

en: Bit rate limit for guests
sv: Bit hastighetsgräns för gäst

en: Bit rate limit for registered users
sv: Bit hastighetsgräns för registrerad användare

en: Category
sv: Kategori

en: Category Folder
sv: Mapp för kategori

en: Category Icon
sv: Ikon för kategori

en: Category Template
sv: Mall för Kategori

en: Category drop down list
sv: Rullista för kategorier.

en: Category list
sv: Kategori lista

en: Category path (e.g cat1/cat2/)
sv: Kategorisökväg (ex. cat1/cat2/)

en: Category path and file name (e.g cat1/cat2/file.ext)
sv: Sökväg och filnamn för kategori (ex. cat1/cat2/file.ext)

en: Category template successfully parsed.
sv: Mall för kategori har sammanfogats.

en: Category:
sv: Kategori:

en: Changed %d items.
sv: Ändrade %d

en: Checks files for changes, so more reliable but might take much longer. Do this if you uploaded/changed files with FTP.
sv: Kontrollera om filer har ändrats, det tar längre tid men är tillförlitligare. Gör detta om du har laddat upp eller ändrat filer via FTP.

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Common
sv: Gemensamt

en: Complete file sync
sv: Filsynkronisering komplett

en: Could not get user id!
sv: Kunnde inte hitta användar id!

en: Could not parse template: error (%s) in line %s.
sv: Kunnde inte foga samman mall: fel (%s) på rad %s.

en: Could not read file!
sv: Kunnde inte läsa fil!

en: Daily limit exceeded message
sv: Meddelande för överskridande av daglig gräns

en: Daily limit for %s
sv: Daglig gräns på %s

en: Daily traffic limit
sv: Gräns för daglig trafik

en: Daily user download limits
sv: Överskridande av daglig trafikmängd

en: Date
sv: Datum

en: Decimal file size prefixes
sv: Decimal filstorleks prefix

en: Default File Template
sv: Standard mall för fil

en: Default Template
sv: Standard mall

en: Default sorting
sv: Standard sortering

en: Details
sv: Detaljer

en: Direct linking
sv: Direkt länkning

en: Direct linking > redirect to post
sv: Direktlänk > omdirigera till post

en: Disable download permalinks
sv: Stäng av nedladdning av permalinkar

en: Display
sv: Visa

en: Donate &amp; Feature Request
sv: Bidrag; Kommande ändringsförslag

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download Counter
sv: Mätare för nedladdning

en: Download JavaScript
sv: Ladda ned JavaSkript

en: Download URL
sv: Nedladdnings URL

en: Download URL base
sv: Nerladdnings URL bas

en: Edit File
sv: Ändra fil

en: Edit Stylesheet
sv: Ändra stilmall (CSS)

en: Edit Templates
sv: Ändra mall

en: Edit custom file list templates
sv: Ändra mallar för egna fillistor

en: Edit the CSS for the file template
sv: Ändra CSS för filmallen

en: Enable this if you have problems with permalinks.
sv: Aktivera denna om du har proble att ladda ner permalinkar

en: Enable this if you want decimal prefixes (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) instead of binary (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)
sv: Aktivera för decimal prefix (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) istället för binärt (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)

en: Enter link text:
sv: Skriv in text för länken

en: File %s already exists. You have to delete it first!
sv: Fil %s finns redan. Du måste först radera den!

en: File <b>%s</b> is not writable!
sv: Filen <b>%s</b> är skrivskyddad!

en: File URL
sv: Fil URL

en: File added.
sv: Fil har lagts till.

en: File list
sv: Fil lista

en: File offline message
sv: Meddelande när filer inte är tillgängliga

en: File template successfully parsed.
sv: Filmall har sammanfogats.

en: File updated.
sv: Filen har uppdaterats.

en: File version
sv: Filversion

en: Filebase successfully synced.
sv: Filbasen blev synkroniserad.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: For members only
sv: Endast medlemmar

en: Form Presets
sv: Förinställda mallar

en: Formatted file date
sv: Formaterat fildatum

en: Formatted file size
sv: Formaterad filstorlek

en: Guests trying to download inaccessible files are redirected to the login page if this option is enabled.
sv: Gäster som försöker ladde ned filer dom inte har behörighet för omdirigeras till inloggning om denna är aktiverad.

en: Here you can enter JavaScript Code which is executed when a user clicks on file download link. The following variables can be used: <i>file_id</i>: the ID of the file, <i>file_url</i>: the clicked download url
sv: Här kan du skriva in koden för JavaSkript som exekveras när en användare klickar på filnedladdnings länken. Följande variabler kan användas: <i>file_id</i>: filens ID, <i>file_url</i>: vald nedladdnings url

en: Hide inaccessible files and categories
sv: Visa inte filer eller kategorier som är otillgängliga

en: Hits
sv: Träffar

en: How many times this file has been downloaded.
sv: Antal gånger filen har laddats ned.

en: ID of the post/page this file belongs to
sv: ID för den post/sida som filen hör till

en: IP Address of the last downloader
sv: IP adressen för senaste nedladdning

en: If enabled WP-Filebase content tags are parsed in RSS feeds.
sv: Vid aktivering så sammanfogas WP-Filebase innehålls märkning in i RSS feed

en: If enabled files tagged <i>For members only</i> will not be listed for guests or users whith insufficient rights.
sv: Vid aktivering märks filer <i>Endast for registrerade användare</i> visas inte för gäster eller avändare utan behörighet

en: If enabled files that can be viewed in the browser (like images, PDF documents or videos) can only be downloaded (no streaming).
sv: Vid aktivering så visas filer som kan visas i filhanteraren, bilder, PDF dokument eller video kan endast laddas ned (ingen streaming)

en: If enabled, all associated files are listed below an article
sv: Vid aktivering är alla associerade filer listade under en artikel

en: If enabled, direct-link-protected files can be downloaded when the referer is empty (i.e. user entered file url in address bar or browser does not send referers)
sv: Vid aktivering kan man ladda ned skyddade direkt länkade filer (ex. en användare anger en fil url i adressfältet eller webbläsern skickar inte referenser)

en: If enabled, unregistered users cannot download any files. You can set different limits for each user role below.
sv: Vid aktivering kan oregistrerade användare inte ladda ner filer. Du kan ha olika gränser per användare.

en: If you enable this, scripts like PHP or CGI can be uploaded. <b>WARNING:</b> Enabling script uploads is a <b>security risk</b>!
sv: Om den här är aktiverad så kan man ladda upp PHP eller CGI skript. <b>VARNING:</b> Aktivering av skript <b>är en säkerhetsrisk</b>!

en: If you like WP-Filebase I would appreciate a small donation to support my work. You can additionally add an idea to make WP-Filebase even better. Just click the button below. Thank you!
sv: Om du gillar WP-Filebase skulle jag uppskatta ett litet bidrag för att hjälpa mig i mitt arbete. Du kan också bidraga med ideer för att göra WP-Filebase bättre genom att klicka på knappen nedan. Tack så mycket!

en: If you like this plugin and want to support my work, please donate. You can also post your ideas making the plugin better.
sv: Om du gillar WP-Filebase skulle jag uppskatta ett litet bidrag för att hjälpa mig i mitt arbete. Du kan också bidraga med ideer för att göra WP-Filebase bättre.

en: Ignore downloads by admins
sv: Ignorera nedladdningar från administratörer

en: Inaccessible file message
sv: Meddelande att fil inte är tillgänglig

en: Just the category folder name, not the path
sv: Endast mappnamn för kategori, inte sökväg.

en: Languages
sv: Språk

en: Last download
sv: Senaste nedladdning

en: License
sv: Licens

en: Licenses
sv: License

en: Limit:
sv: Gräns:

en: Limits
sv: Gränser

en: Limits the maximum data traffic. 0 = unlimited
sv: Begränsa totala överföriningsmängden data. 0 = obegränsad

en: Limits the maximum tranfer rate for downloads. 0 = unlimited
sv: Begränsa totala öveförningshastigheten för nedladdning. 0 = obegränsat

en: Lists the latest or most popular files
sv: En lista över senaste och populäraste filerna

en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

en: Manage Categories (<a href="%s">add new</a>)
sv: Hantera kategorier (<a href="%s">lägg till ny</a>)

en: Manage Files
sv: Hantera filer

en: Manage Files (<a href="%s">add new</a>)
sv: Hantera filer (<a href="%s">lägg till ny</a>)

en: Manage Templates
sv: Hantera mallar

en: Manage existing categories and add new ones.
sv: Hantera befintliga kategorier och lägg till nya.

en: Maximum file size: %s
sv: Största filstorlek %s

en: Minimum user level: (see %s)
sv: Minsta användar behörighet: (see %s)

en: Monthly traffic limit
sv: Gräns för trafik per månad

en: Name of the file
sv: Filnamn

en: Name of the parent categories (empty if none)
sv: Namn på överliggande kategori (tom om ingen)

en: Name of the thumbnail file
sv: Namn på tumnagel filen

en: No file was uploaded.
sv: Filen laddades inte upp.

en: Nothing changed!
sv: Inget har ändrats!

en: Number of files in the category
sv: Antal filer i kategorin

en: Offline
sv: Ej tillgänglig

en: One entry per line.
sv: En inmatning per rad.

en: One entry per line. Seperate the title and a short tag (not longer than 8 characters) with '|'.<br />All lines beginning with '*' are selected by default.
sv: En inmatning per rad. Separera titeln och en förkortning (inte längre än 8 tecken) med '|'.<br />Alla rader som borjar med '*' är valda som standard.

en: Parse template tags in RSS feeds
sv: För in mall etikett i RSS feed

en: Platforms
sv: Platform

en: Post ID of the file browser
sv: Post ID för filhanterare

en: Redirect to login
sv: Omdirigerar till inloggning

en: Redirect to post
sv: Vidarebefodra som post

en: Requirements
sv: Krav

en: Requirements to use this file
sv: Krav för att använda filen

en: Restore Default
sv: Återställ till standard

en: Search Files
sv: Sök filer

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select Template
sv: Välj mall

en: Settings reseted.
sv: Inställningar återställdes.

en: Settings updated.
sv: Inställningar har uppdaterats

en: Short description
sv: Kort beskrivning

en: Show attached files
sv: Visa bifogade bilder

en: Simple Form
sv: Enkel mall

en: Simple listing of file categories
sv: Enkel lista för filkategorier

en: Single file
sv: Enstaka fil

en: Sites with matching URLs can link to files directly.
sv: Källa med överstämmande URL kan länkas till filer direkt.

en: Size
sv: Storlek

en: Sorting direction
sv: Sorterings ordning

en: Specify the ID of the post or page where the file browser should be placed. If you want to disable this feature leave the field blank.
sv: Specifiera post ID eller sida där filhanteraren ska vara placerad. Lämna tomt om du inte vill använda funktionen.

en: Submit Template Changes
sv: Godkänn ändrad mall

en: Supported languages
sv: Språk som stöds

en: Supported platforms (operating systems)
sv: Plattformer som stöds (Operativsystem)

en: Sync Filebase
sv: Synkronisera Filebase

en: Synchronises the database with the file system. Use this to add FTP-uploaded files.
sv: Synkronisera databasen med filsystemet. Använd den här för att lägga till filer med FTP.

en: Template Code:
sv: Mall kod:

en: Template Tag (a single word to describe the template):
sv: Märk mallen (ett ord för att beskriva mallen)

en: Template:
sv: Mall:

en: Templates and Scripts
sv: Mallar och skript

en: The category ID
sv: Kategori ID

en: The category URL
sv: Kategori URL

en: The category folder name contains invalid characters.
sv: Din kategori mapp innehåller otillåtna tecken.

en: The category name
sv: Kategorinamn

en: The directory %s already exists!
sv: Mappen %s finns redan!

en: The file ID
sv: Fil ID

en: The file extension of the file <b>%s</b> is forbidden!
sv: Filändelsen för filen <b>%s</b> är inte tillåten!

en: The file property lists are sorted by
sv: Listan på fil egenskaper är sorterad på

en: The following fields are optional.
sv: Följande fält är valbara

en: The minimum user level to download this file (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
sv: Lägsta behörighet för att ladda ned filen (-1 = gäst, 0 = prenumerant ...)

en: The minimum user level to view this category (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
sv: Lägsta användarnivå för att visa den här kategorin (-1 = gäst, 0 = prenumerant ...)

en: The sorting direction of file lists
sv: Sorterings ordning för fillista

en: The template for attachments
sv: Mall för bifogade filer

en: The template for category lists (used in the file browser)
sv: Mallen för kategorilista (andvänd i filhanteraren)

en: The upload directory <code>%s</code> does not exists. It could not be created automatically because the directory <code>%s</code> is not writable. Please create <code>%s</code> and make it writable for the webserver by executing the following FTP command: <code>%s</code>
sv: Mappen för att ladda upp <code>%s</code> existerar inte. Den kunnde inte skapas automatiskt eftersom mappen <code>%s</code> inte går att skriva till. Skapa <code>%s</code> och gör den skrivbar på  webbservern genom att köra följande FTP kommando: <code>%s</code>

en: The upload directory <code>%s</code> is not writable. Please make it writable for PHP by executing the follwing FTP command: <code>%s</code>
sv: Mappen för uppladdning <code>%s</code>är inte skrivbar. Gör den skrivbar för PHP genom att köra följande FTP kommando: <code>%s</code>

en: The url prefix for file download links. Example: <code>%s</code> (Only used when Permalinks are enabled.)
sv: URL prefix för länkar av nedladningsbara filer. Exempel: <code>%s</code> (Endast när Permalinkar är aktiverade.)

en: This Month
sv: Denna månad

en: This file is currently offline.
sv: Den fil är inte tillgänglig just nu.

en: This message will be displayed if users try to download a file they cannot access
sv: Detta meddelande visas om en användare försöker ladda ned en fil man ej har behörighet för

en: Time of the last download
sv: Tid för senaste nedladdning

en: Today
sv: Idag

en: Traffic
sv: Trafik

en: Traffic exceeded message
sv: Meddelande om överskridande av trafik mängd

en: Traffic limit exceeded! Please try again later.
sv: Gräns för överföring har överskridits, försök senare.

en: URL of the post/page this file belongs to
sv: URL för post/sida som filen hör till

en: URL of the thumbnail or icon
sv: URL för tumnagel eller ikon

en: Unable to move category icon!
sv: Kan inte flytta kategori ikonen!

en: Unable to move file %s! Is the upload directory writeable?
sv: Det går inte att flytta filen %s! Är destinationen skrivskyddad?

en: Uncategorized Files
sv: Icke kategoriserade filer

en: Update File
sv: Uppdatera fil

en: Upload File
sv: Ladda upp fil

en: Upload Path
sv: Sökväg för uppladdning

en: Use category drop down list in the file browser instead of listing like files.
sv: Använd rullistan i filhanteraren  för kategorier istället för att lista som filer.

en: User ID of the owner
sv: Användar ID för den som laddar upp

en: View uploaded files and edit them
sv: Visa och ändra uppladdade filer

en: WARNING: Script upload enabled!
sv: VARNING: Skript uppladdning aktiverat!

en: You are not allowed to access this file!
sv: Du har inte behörighet för filen!

en: You can only download %d files per day.
sv: Du kan endast ladda ner %d filer per dag

en: You can optionally add |<i>URL</i> to each line to link to the required software/file.
sv: Du kan lägga till |<i>URL</i> for varje rad för att länka till nödvändig mjukvara/fil.

en: You can optionally upload a thumbnail here. If the file is a valid image, a thumbnail is generated automatically.
sv: Du kan även ladda upp tumnaglar här. Om det är en godkänd bildtyp kommer tumnagel automatiskt att genereras.

en: You did not create a category. <a href="%s" target="_parent">Click here to create one.</a>
sv: Du skapade inte någon kategori. <a href="%s" target="_parent">Klicka här för att skapa en.</a>

en: You did not upload a file. <a href="%s" target="_parent">Click here to add one.</a>
sv: Du laddade inte upp någon fil. <a href="%s" target="_parent">Klicka här för att lägga till en.</a>

en: You must enter a category name or a folder name.
sv: Du måste ange en mapp eller ett katalognamn.

en: downloads per day
sv: nedladdningar per dag
