WP-Filebase 0.1.3.0 - en to ru translation catalogue (200 entries)

en: %s is not writable!
ru: %s защищен от записи!

en: /%s/ added to rejected URIs list of WP Super Cache.
ru: /%s/ добавлено в исключения WP Super Cache.

en: 1 if direct linking is allowed, otherwise 0
ru: 1 если прямая ссылка разрешена,в противном 0

en: 1 if file is offline, otherwise 0
ru: 1 если фала нет, в противном 0

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the files in that category. Instead, files that were assigned to the deleted category are set to the parent category.
ru: <strong>Важно:</strong><br />Удаление категории не удалит файлов в категории. Файлы из удаленной категории , буду ассоциированны и родительской.

en: A powerful download manager supporting file categories, thumbnails, traffic/bit rate limits and more.
ru: Менеджер закаче поддерживает категории, миниатюры, трафик/скорость скачивания, лимиты и другое.

en: Accept empty referers
ru: Разрешить пустые строки реферов

en: Add Template
ru: Добавить шаблон

en: Add template variable:
ru: Вариации шаблона:

en: Added %d files.
ru: Добавлено %d  файлов

en: All Categories
ru: Все категории

en: Allow direct linking
ru: Разрешить прямые ссылки

en: Allow script upload
ru: Разрешить скрипт загрузки

en: Always force download
ru: Закрепить скачивание

en: Apply permission to all child files
ru: применить изменениея для дочерних файлов

en: Attachments
ru: Присоединенные файлы

en: Author
ru: Автор

en: Before you can use this widget, please set a Post ID for the file browser in WP-Filebase settings.
ru: Перед использованием виджета, измените ID записи в  WP-Filebase настройках

en: Bit rate limit for guests
ru: Ограничение скорости для гостей

en: Bit rate limit for registered users
ru: Ограничение скорости для зарегистрированных пользователей

en: Category
ru: Категория

en: Category Folder
ru: Папка категории

en: Category Icon
ru: Иконка категории

en: Category Template
ru: Шаблон категорий

en: Category drop down list
ru: Выпадающий список категорий.

en: Category list
ru: Список категорий

en: Category path (e.g cat1/cat2/)
ru: Путь к папке категории (прим.cat1/cat2/)

en: Category path and file name (e.g cat1/cat2/file.ext)
ru: Путь к папке категории и название файла  (прим. cat1/cat2/file.ext)

en: Category template successfully parsed.
ru: Шаблон категории спарсен.

en: Category:
ru: Категория:

en: Changed %d items.
ru: Изменено %d  пунктов

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Common
ru: Общие

en: Complete file sync
ru: Синхронизация фалов выполнена

en: Could not get user id!
ru: Не считывается ID пользователя!

en: Could not parse template: error (%s) in line %s.
ru: Невозможно спарсить шаблон файла. Ошибка в (%s)  строке  %s.

en: Could not read file!
ru: Невозможно прочесть файл

en: Daily limit exceeded message
ru: Сообщение достижения дневного лимита

en: Daily limit for %s
ru: Дневной лимит для %s

en: Daily traffic limit
ru: Лимит дневного трафика

en: Daily user download limits
ru: Суточный лимит скачивания

en: Date
ru: Дата

en: Decimal file size prefixes
ru: Десятичный размер файла

en: Default File Template
ru: Шаблон файла по умолчанию

en: Default Template
ru: Стандартный шаблон

en: Default sorting
ru: Выберите сортировку:

en: Details
ru: Детали

en: Direct linking
ru: Прямые ссылки

en: Direct linking > redirect to post
ru: Прямая ссылка>редирект на запись

en: Disable download permalinks
ru: Выключить постоянные ссылки

en: Display
ru: Отображение

en: Donate &amp; Feature Request
ru: Пожертвования

en: Download
ru: Закачка

en: Download Counter
ru: Счетчик скачиваний

en: Download JavaScript
ru: Скрипт закачки

en: Download URL
ru: Ссылка для скачивания

en: Download URL base
ru: Скачать список URL

en: Edit File
ru: Редактировать файл

en: Edit Stylesheet
ru: Редактирование стилей

en: Edit Templates
ru: Редактировать Шаблоны

en: Edit custom file list templates
ru: Редактирование своего шаблона для списка файлов

en: Edit the CSS for the file template
ru: Редактирование CSS шаблона

en: Enable this if you have problems with permalinks.
ru: Включите, при проблемах с ссылками

en: Enable this if you want decimal prefixes (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) instead of binary (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)
ru: При включении (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) вместо (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)

en: Enter link text:
ru: Введите текст ссылки:

en: File %s already exists. You have to delete it first!
ru: Файл %s существует. Удалите существующий сначала!

en: File <b>%s</b> is not writable!
ru: Файл <b>%s</b>  защищен от записи!

en: File URL
ru: URL файла

en: File added.
ru: Файл добавлен

en: File list
ru: Список файлов

en: File offline message
ru: Сообщение недоступного файла

en: File template successfully parsed.
ru: Шаблон файла спарсен!

en: File updated.
ru: Файл обновлен

en: File version
ru: Версия файла

en: Filebase successfully synced.
ru: WP Filebase удачно синхронизирован

en: Filename
ru: Название файла

en: Files
ru: Файлы

en: For members only
ru: Только для подписчиков!

en: Form Presets
ru: Готовые настройки

en: Formatted file date
ru: Дата

en: Formatted file size
ru: Разммер файла

en: Guests trying to download inaccessible files are redirected to the login page if this option is enabled.
ru: Включите для перенаправления пользователей на страницу входа.

en: Here you can enter JavaScript Code which is executed when a user clicks on file download link. The following variables can be used: <i>file_id</i>: the ID of the file, <i>file_url</i>: the clicked download url
ru: В это поле вы можете ввести JavaScript код, который будет выполнен при клике по ссылке на скачивание. можно использовать :<i>file_id</i> -ID файла,  <i>file_url</i>:сам URL скачивания.

en: Hide inaccessible files and categories
ru: Скрыть файлы

en: Hits
ru: Хиты

en: How many times this file has been downloaded.
ru: Сколько раз файл был скачан

en: ID of the post/page this file belongs to
ru: ID страницы/записи к которой относиться файл

en: IP Address of the last downloader
ru: IP последнего скачивания

en: If enabled WP-Filebase content tags are parsed in RSS feeds.
ru: Если вкл. Таги будут парситься в RSS

en: If enabled files tagged <i>For members only</i> will not be listed for guests or users whith insufficient rights.
ru: Файлы отмеченные "только для зарегистрированных" не будут отображаться для остальных групп.

en: If enabled files that can be viewed in the browser (like images, PDF documents or videos) can only be downloaded (no streaming).
ru: При активации, пользователи смогуть только скачивать файлы( невозможно будет просмотреть такие как PDF Видео и т.д.).

en: If enabled, all associated files are listed below an article
ru: Если активно, все файлы связанные с записями будут отображаться.

en: If enabled, unregistered users cannot download any files. You can set different limits for each user role below.
ru: Незарегистрированные пользователи не смогут скачивать файлы. Вы можете установить разные лимиты для разных групп пользователей.

en: If you enable this, scripts like PHP or CGI can be uploaded. <b>WARNING:</b> Enabling script uploads is a <b>security risk</b>!
ru: При включении, такие скрипты как PHP и CGI могут быть загружены.!!! РИСК БЕЗОПАСНОСТИ!!!

en: If you like this plugin and want to support my work, please donate. You can also post your ideas making the plugin better.
ru: Если вам нравиться плагин, пожертвуйте.

en: Ignore downloads by admins
ru: Игнорировать загрузки админом

en: Inaccessible file message
ru: Сообщение недоступности файла.

en: Just the category folder name, not the path
ru: Название папки категории( не путь)

en: Languages
ru: Языки

en: Last download
ru: Последнее скачивание

en: License
ru: Лицензия

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Limit:
ru: Лимит

en: Limits
ru: Ограничения

en: Limits the maximum data traffic. 0 = unlimited
ru: Ограничение скачанного трафика .0=неограниченно.

en: Limits the maximum tranfer rate for downloads. 0 = unlimited
ru: Ограничение максимальной скорости загрузки.0= неограниченно.

en: Lists the latest or most popular files
ru: Список недавно добавленных и популярных файлов

en: Manage Categories
ru: Управление категориями

en: Manage Categories (<a href="%s">add new</a>)
ru: Менеджер категорий (<a href="%s">добавить</a>)

en: Manage Files
ru: Менеджер файлов

en: Manage Files (<a href="%s">add new</a>)
ru: Менеджер файлов (<a href="%s">добавить</a>)

en: Manage Templates
ru: Управление шаблонами

en: Manage existing categories and add new ones.
ru: Управление и добавление категорий

en: Maximum file size: %s
ru: Допустимый размер файла: %s

en: Minimum user level: (see %s)
ru: Минимальный уровень пользователя ( %s)

en: Monthly traffic limit
ru: Лимит месячного трафика

en: Name of the file
ru: Имя файла

en: Name of the parent categories (empty if none)
ru: Название родительской категории

en: Name of the thumbnail file
ru: Имя миниатюры

en: No file was uploaded.
ru: Нет файла для загрузки!

en: Nothing changed!
ru: Ничего не изменено!

en: Number of files in the category
ru: Количество файлов в категории

en: Offline
ru: Недоступен

en: One entry per line.
ru: одно значение в строке.

en: One entry per line. Seperate the title and a short tag (not longer than 8 characters) with '|'.<br />All lines beginning with '*' are selected by default.
ru: По значению в строке. Разделяйте заголовок и короткий Tag (не более 8 символов) чертой '|'.<br />Все строки начинающиеся с  '*' выбраны по умолчанию.

en: Parse template tags in RSS feeds
ru: Парсить записи в RSS

en: Platforms
ru: Платформы

en: Post ID of the file browser
ru: ID записи

en: Redirect to login
ru: Перенаправление

en: Redirect to post
ru: Перенаправление записи

en: Requirements
ru: Требования

en: Requirements to use this file
ru: Минимальные требования

en: Restore Default
ru: Восстановить по умолчанию

en: Search Files
ru: Поиск файлов

en: Security
ru: Безопасность

en: Select Template
ru: Выберите шаблон

en: Settings reseted.
ru: Настройки сброшены

en: Settings updated.
ru: Настройки сохранены

en: Short description
ru: Краткое описание

en: Show attached files
ru: Отображать загруженые файлы

en: Simple Form
ru: Простая форма

en: Simple listing of file categories
ru: Простые списки категорий

en: Single file
ru: Файл

en: Size
ru: Размер

en: Sorting direction
ru: Направление сортировки

en: Specify the ID of the post or page where the file browser should be placed. If you want to disable this feature leave the field blank.
ru: Номер записи, в которой файл будет размещен. если не хотите использовать, оставьте пустое поле.

en: Submit Template Changes
ru: Сохранить изменения

en: Supported languages
ru: Поддерживаемые языки

en: Supported platforms (operating systems)
ru: Поддерживаемые платформы( ОС )

en: Sync Filebase
ru: Синхронизация

en: Synchronises the database with the file system. Use this to add FTP-uploaded files.
ru: Синхронизация БД и файловой системы. Используется при загрузке через FTP.

en: Template Code:
ru: Код Шаблона

en: Template Tag (a single word to describe the template):
ru: Тэги Шаблона(одно слово для описания шаблона)

en: Template:
ru: Шаблон

en: Templates and Scripts
ru: Шаблоны и скрипты

en: The category ID
ru: ID категории

en: The category URL
ru: URL категории

en: The category folder name contains invalid characters.
ru: Имя категории содержит неверные символы

en: The category name
ru: Имя категории

en: The directory %s already exists!
ru: Папка %s уже существует!

en: The file ID
ru: ID файла

en: The file extension of the file <b>%s</b> is forbidden!
ru: Расширение  <b>%s</b>запрещено!

en: The file property lists are sorted by
ru: По какому принципу отображать файлы?

en: The following fields are optional.
ru: Обязательно заполните следующие поля.

en: The minimum user level to download this file (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
ru: Минимальный уровень посетителя для скачивания файла  (-1=гость, 0=Подписчик ...)

en: The minimum user level to view this category (-1 = guest, 0 = Subscriber ...)
ru: Минимальный уровень посетителя для просмотра этой категории (-1=гость, 0=Подписчик ...)

en: The sorting direction of file lists
ru: Направление сортировки списков файлов

en: The template for attachments
ru: Шаблон для приложений

en: The template for category lists (used in the file browser)
ru: Шаблон для списка категорий

en: The upload directory <code>%s</code> does not exists. It could not be created automatically because the directory <code>%s</code> is not writable. Please create <code>%s</code> and make it writable for the webserver by executing the following FTP command: <code>%s</code>
ru: Папка для загрузки <code>%s</code> не существует. Её не возможно создать автоматически т.к.  папка <code>%s</code> защищена от записи. Создайте <code>%s</code> и установите права на записть при помощи FTP команды: <code>%s</code>

en: The upload directory <code>%s</code> is not writable. Please make it writable for PHP by executing the follwing FTP command: <code>%s</code>
ru: Папка загрузки  <code>%s</code> защищена от записи. Измените права доступа через ФТП <code>%s</code>

en: The url prefix for file download links. Example: <code>%s</code> (Only used when Permalinks are enabled.)
ru: Префикс ссылок для файла списка URL. Пример:<code>%s</code>(только при включенных постоянных ссылках)

en: This Month
ru: За месяц

en: This file is currently offline.
ru: Этот файл недоступен

en: This message will be displayed if users try to download a file they cannot access
ru: Это сообщение будет отображено, при невозможности скачивания файла

en: Time of the last download
ru: Время последнего скачиваня

en: Today
ru: Сеодня

en: Traffic
ru: Трафик

en: Traffic exceeded message
ru: Сообщение о перерасходе трафика.

en: Traffic limit exceeded! Please try again later.
ru: Лимит трафика исчерпан! Попробуйте в другой раз.

en: URL of the post/page this file belongs to
ru: URL страницы/записи к которой относиться файл

en: URL of the thumbnail or icon
ru: URL миниатюры или иконки

en: Unable to move category icon!
ru: Невозможно изменить иконку категории!

en: Unable to move file %s! Is the upload directory writeable?
ru: Невозможно удалить файл %s!Проверьте права записи папки!

en: Uncategorized Files
ru: Файлы без категории

en: Update File
ru: Обновить файл

en: Upload File
ru: Закачать файл на сервер

en: Upload Path
ru: Путь загрузки файлов

en: Use category drop down list in the file browser instead of listing like files.
ru: Используйте выпадающий список категорий вместо списка похожих файлов.

en: User ID of the owner
ru: ID пользователя в закачке

en: Version
ru: Версия

en: View uploaded files and edit them
ru: Просмотр и редактирование фалов

en: WARNING: Script upload enabled!
ru: ВНИМАНИЕ : скрипт закачки активен!

en: You are not allowed to access this file!
ru: У вас нет прав для доступа к файлу!

en: You can only download %d files per day.
ru: Вы можете закачать %d в сутки

en: You can optionally upload a thumbnail here. If the file is a valid image, a thumbnail is generated automatically.
ru: Вы можете закачать миниатюру. Если это изображение, миниатюра сгенерируеться сама.

en: You did not create a category. <a href="%s" target="_parent">Click here to create one.</a>
ru: Вы не создали категорию. <a href="%s" target="_parent">создать категорию.</a>

en: You did not upload a file. <a href="%s" target="_parent">Click here to add one.</a>
ru: Вы не загрузили файл.<a href="%s" target="_parent">Добавить файл.</a>

en: You must enter a category name or a folder name.
ru: Введите имя категории или папки

en: downloads per day
ru: Закачек в день
