WP-Filebase v0.2.9.24 - en to pt translation catalogue (463 entries)

en: Enter link text:
pt: Entre com o texto do link:

en: Single file
pt: Arquivo

en: File URL
pt: URL do arquivo

en: File list
pt: Listagem de arquivos

en: Attachments
pt: Anexos

en: You did not create a category. <a href="%s" target="_parent">Click here to create one.</a>
pt: Você não criou uma categoria. <a href="%s" target="_parent">Clique aqui para criar uma.</a>

en: Select Template
pt: Escolha o template

en: Default Template
pt: Template padrão

en: Add Template
pt: Adicionar template

en: One entry per line. Seperate the title and a short tag (not longer than 8 characters) with '|'.<br />All lines beginning with '*' are selected by default.
pt: Uma entrada por linha. Separe o título e a short-tag (até 8 caracteres) com '|'.<br />Todas as linhas prefixadas com '*' são selecionadas por padrão.

en: One entry per line.
pt: Uma entrada por linha.

en: Limits the maximum tranfer rate for downloads. 0 = unlimited
pt: Limita a taxa de tranferência máxima para downloads. 0 = ilimitado

en: Limits the maximum data traffic. 0 = unlimited
pt: Limita o tráfego máximo de dados. 0 = ilimitado

en: Upload Path
pt: Caminho de upload

en: Show attached files
pt: Mostrar arquivos anexados

en: If enabled, all associated files are listed below an article
pt: Se habilitado, todos os arquivos associados serão listados abaixo do artigo

en: Default sorting
pt: Ordem padrão

en: The file property lists are sorted by
pt: As listagens de propriedades de arquivos são ordenadas por

en: The sorting direction of file lists
pt: A direção da ordenação das listagens de arquivos

en: Bit rate limit for guests
pt: Limite de bitrate para convidados

en: Bit rate limit for registered users
pt: Limite de bitrate para usuários registrados

en: Daily traffic limit
pt: Limite de tráfego diário

en: Monthly traffic limit
pt: Limite de tráfego mensal

en: Traffic limit exceeded! Please try again later.
pt: Limite de tráfego excedido. Favor tentar novamente mais tarde.

en: Traffic exceeded message
pt: Mensagem de limite de tráfego excedido

en: This file is currently offline.
pt: Este arquivo está atualmente offline.

en: File offline message
pt: Mensagem de arquivo offline

en: Disable download permalinks
pt: Desabilitar permalinks de download

en: Enable this if you have problems with permalinks.
pt: Ative isto caso encontre problemas com permalinks.

en: Download URL base
pt: URL base de download

en: The url prefix for file download links. Example: <code>%s</code> (Only used when Permalinks are enabled.)
pt: O prefixo de url para links de download. Exemplo <code>%s</code> (Usado apenas quando permalinks estão habilitados.)

en: Post ID of the file browser
pt: ID do post do navegador de arquivos

en: Specify the ID of the post or page where the file browser should be placed. If you want to disable this feature leave the field blank.
pt: Especifique o ID do post ou página onde o navegador de arquivos deve ser inserido. Se você deseja desabilitar esta função deixe este campo em branco.

en: Category drop down list
pt: Lista drop-down de categorias

en: Use category drop down list in the file browser instead of listing like files.
pt: Use a lista drop-down de categorias no navegador de arquivos ao invés de usar a listagem de arquivos.

en: Always force download
pt: Sempre forçar o download

en: If enabled files that can be viewed in the browser (like images, PDF documents or videos) can only be downloaded (no streaming).
pt: Se habilitado, arquivos que podem ser vistos no browser (como imagens, documentos PDF ou vídeos) poderão ser apenas baixados (sem streaming).

en: Ignore downloads by admins
pt: Ignorar download realizado por admins

en: Hide inaccessible files and categories
pt: Esconder arquivos e categorias inacessíveis

en: If enabled files tagged <i>For members only</i> will not be listed for guests or users whith insufficient rights.
pt: Se habilitado, arquivos marcados como <i>Apenas para membros</i> não serão listados para visitantes ou usuários com privilégios insuficientes.

en: You are not allowed to access this file!
pt: Você não tem permissão para acessar este arquivo!

en: Inaccessible file message
pt: Mensagem de arquivo inacessível

en: This message will be displayed if users try to download a file they cannot access
pt: Esta mensagem será mostrada caso o usuário tente realizar download de um arquivo cujo o mesmo não tem permissão

en: Redirect to login
pt: Redirecionar para login

en: Guests trying to download inaccessible files are redirected to the login page if this option is enabled.
pt: Visitantes tentando realizar download de arquivos inacessíveis serão redirecionados para página de login caso esta opção esteja habilitada.

en: Parse template tags in RSS feeds
pt: Parsear tags de template nos feeds RSS

en: If enabled WP-Filebase content tags are parsed in RSS feeds.
pt: Se habilitado, as tags de conteúdo do WP-Filebase serão parseadas em feeds RSS.

en: Allow script upload
pt: Habilitar upload de scripts

en: If you enable this, scripts like PHP or CGI can be uploaded. <b>WARNING:</b> Enabling script uploads is a <b>security risk</b>!
pt: Caso habilite esta opção, scripts como PHP ou CGI poderão ser uploadeados. <b>WARNING:</b> Habilitar uploads de script é um <b>risco de segurança</b>!

en: Accept empty referers
pt: Aceitar referências (Referers) vazios

en: If enabled, direct-link-protected files can be downloaded when the referer is empty (i.e. user entered file url in address bar or browser does not send referers)
pt: Se habilitado, arquivos protegidos contra linkagem direta poderão ser baixados quando o referer for vazio (ex: usuário digitou o caminho direto na barra de endereços ou o browser não envia informações de referer)

en: Allowed referers
pt: Referências (referer) permitidas

en: Sites with matching URLs can link to files directly.
pt: Sites com as seguintes URLs podem linkar arquivos diretamente.

en: Decimal file size prefixes
pt: Prefixo decimal do tamanho de arquivos

en: Enable this if you want decimal prefixes (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) instead of binary (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)
pt: Habilite isto caso deseje prefixos decimais (1 MB = 1000 KB = 1 000 000 B) ao invés da representação binária (1 MiB = 1024 KiB = 1 048 576 B)

en: Platforms
pt: Plataformas

en: Licenses
pt: Licensas

en: Requirements
pt: Requerimentos

en: You can optionally add |<i>URL</i> to each line to link to the required software/file.
pt: Você pode opcionalmente adicionar |<i>URL</i> para cada linha para linkar com o software requerido

en: Default File Template
pt: Arquivo de template padrão

en: The template for attachments
pt: Template para anexos

en: Category Template
pt: Template de categoria

en: The template for category lists (used in the file browser)
pt: O template para listagens de categoria (usado no navegador de arquivos)

en: Download JavaScript
pt: JavaScript de download

en: Here you can enter JavaScript Code which is executed when a user clicks on file download link. The following variables can be used: <i>file_id</i>: the ID of the file, <i>file_url</i>: the clicked download url
pt: Aqui você pode inserir código JavaScript que será executado quando um usuário clica no link de download do arquivo. As seguintes variáveis podem ser utilizadas: <i>file_id</i>: o ID do arquivo, <i>file_url</i>: a url de download

en: The category URL
pt: A URL da categoria

en: Category path (e.g cat1/cat2/)
pt: Caminho da categoria (ex: cat1/cat2)

en: Just the category folder name, not the path
pt: Apenas o nome do diretório da categoria, não o caminho

en: Name of the parent categories (empty if none)
pt: Nome das categorias pai (vazio para nenhum)

en: Number of files in the category
pt: Numero de arquivos na categoria

en: The category ID
pt: O ID da categoria

en: A unique ID number to identify elements within a template
pt: Um número único para identificar elementos em um template

en: Name of the file
pt: Nome do arquivo

en: Formatted file size
pt: Tamanho do arquivo formatado

en: Formatted file date
pt: Data do arquivo formatada

en: Name of the thumbnail file
pt: Nome do arquivo de thumbnail

en: File version
pt: Versão do arquivo

en: Supported languages
pt: Línguas suportadas

en: Supported platforms (operating systems)
pt: Plataformas suportadas (sistemas operacionais)

en: Requirements to use this file
pt: Requerimentos para este arquivo

en: License
pt: Licensa

en: 1 if file is offline, otherwise 0
pt: 1 se o arquivo está offline, 0 caso contrário

en: 1 if direct linking is allowed, otherwise 0
pt: 1 se a linkagem direta é permitida, 0 caso contrário

en: The category name
pt: Nome da categoria

en: ID of the post/page this file belongs to
pt: ID do post/página que este arquivo pertence

en: How many times this file has been downloaded.
pt: Quantas vezes o arquivo foi baixado

en: IP Address of the last downloader
pt: Endereço IP do usuário do último download

en: Time of the last download
pt: Data e Hora do último download

en: Download URL
pt: URL de download

en: URL of the post/page this file belongs to
pt: URL do post/página que este arquivo pertence

en: URL of the thumbnail or icon
pt: URL do thumbnail ou ícone

en: Category path and file name (e.g cat1/cat2/file.ext)
pt: Caminho da categoria e nome do arquivo (ex: cat1/cat2/arquivo.ext)

en: The file ID
pt: O ID do arquivo

en: Short description
pt: Descrição curta

en: Add template variable:
pt: Adicionar variável de template:

en: You must enter a category name or a folder name.
pt: Voce deve fornecer um nome de categoria ou de diretório.

en: The category folder name contains invalid characters.
pt: O nome do diretório da categoria contém caracteres inválidos.

en: Unable to move category icon!
pt: Não foi possível mover o ícone de categoria!

en: The file extension of the file <b>%s</b> is forbidden!
pt: A extensão de arquivo <b>%s</b> não é permitida!

en: File %s already exists. You have to delete it first!
pt: Arquivo %s já existe. Você deve deletá-lo primeiro!

en: Unable to move file %s! Is the upload directory writeable?
pt: Não foi possível mover o arquivo %s! O diretório de upload possui permissão de escrita?

en: No file was uploaded.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: Could not get user id!
pt: Não foi possível pegar o ID do usuário!

en: File <b>%s</b> is not writable!
pt: Arquivo <b>%s</b> não possui permissão de escrita!

en: Manage Categories (<a href="%s">add new</a>)
pt: Gerenciar Categorias (<a href="%s">adicionar nova</a>)

en: Files
pt: Arquivos

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the files in that category. Instead, files that were assigned to the deleted category are set to the parent category.
pt: <strong>Nota:</strong><br />Remover uma categoria não apaga os arquivos sob a mesma. Ao invés, arquivos que estavam associados a categoria removida serão herdados pela categoria pai.

en: File updated.
pt: Arquivo atualizado.

en: File added.
pt: Arquivo adicionado.

en: Manage Files (<a href="%s">add new</a>)
pt: Gerenciar Arquivos (<a href="%s">adicionar novo</a>)

en: Search Files
pt: Procurar arquivos

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Size
pt: Tamanho

en: Hits
pt: Downloads

en: Last download
pt: Último download

en: Nothing changed!
pt: Nenhuma alteração!

en: Changed %d items.
pt: Alterado %d items.

en: Added %d files.
pt: Adicionado %d arquivos.

en: Filebase successfully synced.
pt: Filebase sincronizado com sucesso.

en: Complete file sync
pt: Sincronização completa

en: Checks files for changes, so more reliable but might take much longer. Do this if you uploaded/changed files with FTP.
pt: Checa por alteração em arquivos. Mais confiável mas pode levar algum tempo. Faça isto caso tenha inserido/modificado arquivos por FTP.

en: %s is not writable!
pt: %s não tem permissão de escrita!

en: Update File
pt: Atualizar Arquivo

en: Restore Default
pt: Restaurar padrão

en: Template Tag (a single word to describe the template):
pt: Tag de template (uma única palavra para descrever o template):

en: Template Code:
pt: Código do template:

en: The upload directory <code>%s</code> does not exists. It could not be created automatically because the directory <code>%s</code> is not writable. Please create <code>%s</code> and make it writable for the webserver by executing the following FTP command: <code>%s</code>
pt: O diretório de upload <code>%s</code> não existe.  Este não pode ser criado automaticamente pois o diretório <code>%s</code> não possui permissão de escrita. Favor crie o diretório <code>%s</code> e lhe forneça permissão de escrita para o webserver executando o seguinte comando FTP: <code>%s</code>

en: The upload directory <code>%s</code> is not writable. Please make it writable for PHP by executing the follwing FTP command: <code>%s</code>
pt: O diretório de upload <code>%s</code> não possui permissão de escrita. Favor fornecer permissão de escrita para o PHP executando o seguinte comando FTP: <code>%s</code>

en: Sync Filebase
pt: Sincronizar o Filebase

en: Synchronises the database with the file system. Use this to add FTP-uploaded files.
pt: Sincroniza o banco de dados de arquivos com o sistema de arquivos. Use isto para adicionar arquivos carregados por FTP.

en: Traffic
pt: Tráfego

en: Today
pt: Hoje

en: This Month
pt: Este mês

en: Settings reseted.
pt: Configurações restauradas

en: /%s/ added to rejected URIs list of WP Super Cache.
pt: /%s/ foi adicionado à lista de URIs rejeitadas do WP Super Cache.

en: WARNING: Script upload enabled!
pt: ATENÇÃO: Upload de scripts habilitado!

en: File template successfully parsed.
pt: Arquivo de template parseado com sucesso.

en: Could not parse template: error (%s) in line %s.
pt: Impossível parsear arquivo de template: erro (%s) na linha %s.

en: Category template successfully parsed.
pt: Template de categoria parseado com sucessso.

en: Settings updated.
pt: Configurações atualizadas.

en: Could not read file!
pt: Impossível ler o arquivo!

en: Category Folder
pt: Diretório da categoria

en: Category Icon
pt: Ícone da categoria

en: Apply permission to all child files
pt: Aplicar permissão para todos os arquivos filhos

en: Edit File
pt: Editar arquivo

en: Upload File
pt: Carregar arquivo

en: Choose File
pt: Escolha o arquivo

en: You can optionally upload a thumbnail here. If the file is a valid image, a thumbnail is generated automatically.
pt: Você pode opcionalmente carregar um thumbnail aqui. Se o arquivo é uma imagem válida, um thumbnail é gerado automaticamente.

en: The following fields are optional.
pt: Os seguintes campos são opcionais.

en: Download Counter
pt: Contador de downloads

en: Direct linking
pt: Linkagem direta

en: Allow direct linking
pt: Habilitar linkagem direta

en: Redirect to post
pt: Redirecionar para post

en: Limit:
pt: Limite:

en: Version
pt: Versão

en: Languages
pt: Línguas

en: Author
pt: Autor

en: Category
pt: Categoria

en: Category:
pt: Categoria:

en: Date
pt: Data

en: Common
pt: Comum

en: Display
pt: Exibição

en: Form Presets
pt: Valores padrões de formulário

en: Limits
pt: Limites

en: Security
pt: Segurança

en: Templates and Scripts
pt: Templates e Scripts

en: Before you can use this widget, please set a Post ID for the file browser in WP-Filebase settings.
pt: Antes que você possa utilizar este widget, por favor forneça um ID de post para o navegador de arquivos nas configurações do WP-Filebase

en: If you like WP-Filebase I would appreciate a small donation to support my work. You can additionally add an idea to make WP-Filebase even better. Just click the button below. Thank you!
pt: Se você gostou do WP-Filebase eu apreciaria uma pequena doação para apoiar meu trabalho. Você pode adicionalmente incluir uma idéia para tornar o WP-Filebase ainda melhor. Apenas clique no botão abaixo. Obrigado!

en: downloads per day
pt: downloads por dia

en: Daily limit for %s
pt: Limite diário de %s

en: Last cron sync on %1$s at %2$s.
pt: Sincronia cron última em %1$s as %2$s.

en: Path where all files are stored. Relative to WordPress' root directory.
pt: Caminho onde todos os arquivos são armazenados. Relativo ao diretório WordPress raiz.

en: Thumbnail size
pt: tamanho da miniatura

en: The maximum side of the image is scaled to this value.
pt: O lado máximo da imagem é dimensionada para este valor.

en: Thumbnail Path
pt: Caminho Miniatura

en: Thumbnails can be stored at a different path than the actual files. Leave empty to use the default upload path.
pt: As miniaturas podem ser armazenados em um caminho diferente do que os arquivos reais. Deixe em branco para usar o padrão carregar caminho.

en: Auto-detect thumbnails
pt: Detecção Automática miniaturas

en: Images are considered as thumbnails for files with the same name when syncing. (e.g `file.jpg` &lt;=&gt; `file.zip`)
pt: As imagens são consideradas como miniaturas de arquivos com o mesmo nome durante a sincronização. (p.ex `arquivo.jpg` &lt;=&gt; `arquivo.zip`)

en: Extension Blacklist
pt: Lista negra de extensão

en: Files with an extension in this list are skipped while synchronisation. (seperate with comma)
pt: Arquivos com a extensão na lista são ignorados enquanto a sincronização. (separar com vírgula)

en: Attachment Position
pt: Area anexo

en: Before the Content
pt: Antes do conteúdo

en: After the Content
pt: Após o conteúdo

en: Attachments in post lists
pt: Anexos em listas de correio

en: Attach files to posts in archives, index and search result.
pt: Anexar arquivos em arquivos de índice, e resultado da pesquisa.

en: Sort Order:
pt: Ordem de classificação:

en: Ascending
pt: ascendente

en: Descending
pt: descendente

en: Number of files per page
pt: Número de arquivos por página

en: Length of the file list per page. Set to 0 to disable the limit.
pt: Comprimento da lista de arquivos por página. Ajuste para 0 para desativar o limite.

en: File Date Format
pt: Formato de data do arquivo

en: Date/Time formatting for files.
pt: Data/Hora de formatação para arquivos.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentação sobre formatação de data e hora</a>.

en: Daily user download limits
pt: Limites de download diários de usuários

en: If enabled, unregistered users cannot download any files. You can set different limits for each user role below.
pt: Se ativado, os usuários não registrados não podem baixar os arquivos. Você pode definir limites diferentes para cada função de usuário abaixo.

[ctx: User role]
en: Subscriber
pt: assinante

[ctx: User role]
en: Contributor
pt: contribuinte

[ctx: User role]
en: Author
pt: autor

[ctx: User role]
en: Editor
pt: editor

en: You can only download %d files per day.
pt: Você só pode baixar arquivos %d por dia.

en: Daily limit exceeded message
pt: Limite diário ultrapassa mensagem

en: Select
pt: selecionar

en: File browser category sorting
pt: Categoria de arquivo do navegador de classificação

en: The category property categories in the file browser are sorted by
pt: As categorias da categoria de propriedade no navegador de arquivos são classificados por

en: File browser file sorting
pt: Arquivo de classificação navegador de arquivos

en: The file property files in the file browser are sorted by
pt: Os ficheiros de arquivo de propriedade no navegador de arquivos são classificados por

en: Files before Categories
pt: Arquivos antes de Categorias

en: Files will appear above categories in the file browser.
pt: Arquivos aparecerá acima de categorias no navegador de arquivos.

en: Send HTTP-Range header
pt: Enviar HTTP-Range cabeçalho.

en: Allows users to pause downloads and continue later. In addition download managers can use multiple connections at the same time.
pt: Permite que os usuários de downloads faça uma pausa e continue mais tarde. Além gerenciadores de download pode utilizar várias ligações ao mesmo tempo.

en: Hide download links
pt: Ocultar links de download

en: File download links wont be displayed in the browser's status bar. You should enable '%s' to make it even harder to find out the URL.
pt: Links para este arquivo de download não vai ser exibido na barra de status do navegador. Você deve habilitar o '%s' para torná-lo ainda mais para descobrir a URL.

en: You can enter a URL to redirect users.
pt: Você pode digitar uma URL para redirecionar os usuários.

en: Access to category denied!
pt: O acesso para a categoria foi negado!

en: Inaccessible category message
pt: Mensagem da categoria inacessível

en: This message will be displayed if users try to access a category without permission.
pt: Esta mensagem será exibida se os usuários tentam acessar uma categoria sem permissão.

en: Redirect to referring page after login
pt: Redirecionar para página de referência após o login

en: Users are redirected to the page where they clicked on the download link after logging in.
pt: Os usuários são redirecionados para a página onde eles clicaram no link para download após o log in

en: Disable HTTP Caching
pt: Desativar cache HTTP

en: Enable this if you have problems with downloads while using Wordpress with a cache plugin.
pt: Ativá-la se você tem problemas com downloads enquanto usa Wordpress com um plugin de cache.

en: Protect upload path
pt: Proteger upload de caminho

en: This prevents direct access to files in the upload directory.
pt: Isso impede o acesso direto a arquivos no diretório de upload.

en: Private Files
pt: Arquivos Privados

en: Access to files is only permitted to owner and administrators.
pt: O acesso aos arquivos só é permitido ao proprietário e administradores.

en: Enable front end uploads
pt: Ativar o carregamento de front-end

en: Global option to allow file uploads from widgets and embedded file forms
pt: Opção global para permitir o upload de arquivos de widgets e formas de arquivo embutidos

en: Destroy session when downloading
pt: Destruir sessão ao fazer o download

en: Should be enabled to allow users to download multiple files at the same time. This does not interfere WordPress user sessions, but can cause trouble with other plugins using the global $_SESSION.
pt: Deve ser ativado para permitir que os usuários façam download de vários arquivos ao mesmo tempo. Isso não interfere sessões de usuários do WordPress, mas pode causar problemas com outros plugins usando o global $_SESSION.

en: Add WP-Filebase to admin menu bar
pt: Adicionar WP Filebase a barra de menu de administração

en: Display some quick actions for file management in the admin menu bar.
pt: Exibir algumas ações rápidas para gerenciamento de arquivos na barra de menu de administração.

en: Automatic Sync
pt: Sincronização automática

en: Schedules a cronjob to hourly synchronize the filesystem and the database.
pt: Cronogramas de um cronjob para sincronizar o horário do sistema de arquivos e banco de dados.

en: Search Integration
pt: Integração pesquisa

en: Searches in attached files and lists the associated posts and pages when searching the site.
pt: Pesquisas em arquivos anexados e listas dos posts e páginas associadas ao pesquisar no site.

en: Disable ID3 tag detection
pt: Desativar detecção de ID3 tag

en: This disables all meta file info reading. Use this option if you have issues adding large files.
pt: Isso desativa todos os meta leitura de informações do arquivo. Use esta opção se você tem problemas de adição de arquivos grandes.

en: Search ID3 Tags
pt: Pesquisar ID3 Tag

en: Search in file meta data, like ID3 for MP3 files, EXIF for JPEG... (this option does not increase significantly server load since all data is cached in a MySQL table)
pt: Pesquisa em metadados do arquivo, como ID3 para arquivos MP3, EXIF para JPEG ... (esta opção não aumenta a carga significativamente do servidor uma vez que todos os dados são armazenados em cache em uma tabela MySQL)

en: Use path instead of ID in Shortcode
pt: Usar caminho em vez de ID em Shortcode

en: Files and Categories are identified by paths and not by their IDs in the generated Shortcodes
pt: Arquivos e Categorias são identificados por caminhos e não por suas identificações nas Shortcodes gerados

en: Disable Name Formatting
pt: Desativar Formatação de Nome

en: This will disable automatic formatting/uppercasing file names when they are used as title (e.g. when syncing)
pt: Isto irá desativar a formatação automática/mudar pra maiúsculas nomes de arquivos quando eles são usados ​​como título (por exemplo, quando sincronizar)

en: Remove WP-Filebase Footer credits
pt: Remover créditos WP Filebase-Rodapé

en: This disables the footer credits only displayed on <a href="%s">File Browser Page</a>. Why should you keep the credits? Every backlink helps WP-Filebase to get more popular, popularity motivates the developer to continue work on the plugin.
pt: Isso desativa os créditos rodapé apenas mostradas em <a href="%s">Página File Browser</a>. Por que você deve manter os créditos? Cada backlink ajuda WP Filebase para obter mais popular, a popularidade motiva o desenvolvedor para continuar o trabalho sobre o plugin.

en: Footer credits Style
pt: Estilo de créditos Rodapé

en: Set custom CSS style for WP-Filebase footer credits
pt: Conjunto personalizado de estilo CSS para créditos WP Filebase-footer

en: Late script loading
pt: Carregamento roteiro final

en: Scripts will be included in content, not in header. Enable if your AJAX tree view does not work properly.
pt: Scripts será incluído no conteúdo, e não no cabeçalho. Ativar se a sua exibição em árvore AJAX não funciona corretamente.

en: Default Author
pt: Autor padrão

en: This author will be used as form default and when adding files with FTP
pt: Este autor será usado como forma padrão ao adicionar arquivos com FTP

en: Default User Roles
pt: Funções de usuário padrão

en: These roles are selected by default and will be used for files added with FTP
pt: Esses papéis são selecionados por padrão e será usado para arquivos adicionados com FTP

en: Default Category
pt: Categoria padrão

en: Preset Category in the file form
pt: Categoria predefinido na forma de arquivo

en: Custom Fields
pt: Os campos personalizados

en: With custom fields you can add even more file properties.
pt: Com campos personalizados que você pode adicionar propriedades do arquivo ainda mais.

en: HTML image tag for a small icon (height %d)
pt: HTML marca de imagem de um pequeno ícone (altura %d)

en: Number of files in the category and all child categories
pt: Número de arquivos na categoria e todas as categorias de crianças

en: Variable to check if the %s is accessible (boolean 0/1)
pt: Variável para verificar se o s% é acessível (booleano 0/1)

en: Title
pt: Título

en: Download URL encoded for use in query strings
pt: Baixar URL codificada para uso em cadeias de consulta

en: Tags
pt: etiquetas

en: URL of the category icon (if any)
pt: URL do ícone da categoria (se houver)

en: File
pt: Arquivo

en: User Name of the owner
pt: Nome de usuário do proprietário

en: Lowercase file extension (e.g. '%s')
pt: Extensão de arquivo em minúsculas (por exemplo, '%s')

en: File content type (e.g. '%s')
pt: Tipo de conteúdo do arquivo (por exemplo, '%s')

en: ID of the current post or page
pt: ID do post atual ou página

en: Plugin root URL (%s)
pt: URL raiz do Plugin (%s)

en: Relative path of the file
pt: Caminho relativo do arquivo

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: Category Name
pt: Nome da Categoria

en: Category ID
pt: Categoria ID

en: Name of the Category folder
pt: Nome da pasta Categoria

en: Relative path of the category folder
pt: Caminho relativo da pasta de categoria

en: Parent Category ID
pt: Categoria ID pai

en: Number of files directly in the category
pt: Número de arquivos diretamente na categoria

en: Number of all files in the category and all sub-categories
pt: Número de todos os arquivos da categoria e todas as sub-categorias

en: Custom Category Order
pt: Ordem categoria personalizada

en: For some files there are more tags available. You find a list of all tags below the form when editing a file.
pt: Para alguns arquivos há mais tags disponíveis. Você encontrará uma lista de todas as tags abaixo do formulário ao editar um arquivo.

en: Could not get file information from %s!
pt: Não foi possível obter informações de arquivos de %s!

en: Only HTTP links are supported.
pt: Apenas links HTTP são suportados.

en: Invalid URL Provided.
pt: URL fornecido é inválido.

en: Could not create Temporary file.
pt: Não foi possível criar arquivo temporário.

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando&#8217; uh?

en: Error
pt: Erro

en: The File has been uploaded successfully.
pt: O arquivo foi enviado com sucesso.

en: New Category created.
pt: Nova categoria criada.

en: Category added.
pt: Categoria adicionada.

en: Could not move thumnail %s to %s.
pt: Não foi possível mover thumnail %s para %s.

en: %d Thumbnails moved.
pt: %d Miniaturas movidas.

en: Everyone
pt: Todo o mundo

en: Category updated.
pt: Categoria atualizado.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultados da busca por &#8220;%s&#8221;

en: Search Categories
pt: Categorias de busca

en: Delete
pt: Excluir

en: Name
pt: Nome

en: Description
pt: Descrição

en: Parent Category
pt: Categoria pai

en: Path
pt: Caminho

en: Access Permission
pt: Permissão de Acesso

en: Custom Sort Order
pt: Ordem personalizada

en: Custom CSS does only work if upload path is relative to WordPress path. It is currently set to <code>%s</code>, so <b>custom CSS will not work!</b>
pt: Personalizado CSS só funciona se o caminho de upload é relativo ao caminho WordPress. Ele está definido para <code> %s </ code>, assim <b> personalizado CSS não vai funcionar! </b>

en: You do not have the permission to edit this file!
pt: Você não tem permissão para editar este arquivo!

en: Go back
pt: Voltar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Rating
pt: Classificação

en: The following tags can be used in templates. For example, if you want to display the Artist of a MP3 File, put %s inside the template code.
pt: As seguintes tags podem ser usados ​​em modelos. Por exemplo, se você deseja exibir o artista de um arquivo MP3, colocar %s dentro do código do modelo.

en: Keywords used for search:
pt: Palavras-chave utilizadas para a busca:

en: WP-Filebase content tags must be converted
pt: Etiquetas WP Filebase de conteúdo deve ser convertido

en: File Browser post or page not set! Some features like search will not work. <a href="%s">Click here to set the File Browser Post ID.</a>
pt: Mensagem ou página não definido no navegador de arquivos! Alguns recursos como busca não irá funcionar.<a href="%s"> Clique aqui para definir o arquivo Post ID Browser. </a>

en: File Browser
pt: Navegador de Arquivos

en: Like this plugin?
pt: Gostou deste plugin?

en: Total File Size
pt: Tamanho total do arquivo

en: Statistics
pt: Estatística

en: Number of Files
pt: Número de Arquivos

en: Number of Categories
pt: Número de Categorias

en: Total Downloads
pt: Total de downloads

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Convert old Tags
pt: Converter tags antigas

en: Convert tags from versions earlier than %s.
pt: Converter tags de versões anteriores a %s.

en: Add multiple URLs
pt: Adicionar várias URLs

en: Add multiple remote files at once.
pt: Adicionar vários arquivos remotos de uma só vez.

en: About
pt: Sobre

en: Tag Conversion
pt: Conversão tag

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">backup your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
pt: <strong>Importante:</strong> antes de atualizar, por favor <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">faça backup de seu banco de dados e arquivos</a>. Para obter ajuda com as atualizações, visite o<a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Atualizando WordPress</a> Codex página.

en: Continue
pt: Continuar

en: %d Tags in %d Posts has been converted.
pt: %d Tags em %d Mensagens foram convertido.

en: Errors
pt: Erros

en: %d Files removed
pt: Arquivos %d removido.

en: %d Categories removed
pt: Categorias %d removido

en: Synchronisation
pt: Sincronização

en: Settings
pt: Configurações

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Misc
pt: Variados

en: Restore Default Settings
pt: Restaurar as configurações padrão

en: All settings (including default file and category template) will be set to default values. Continue?
pt: Todas as configurações (incluindo arquivo padrão e modelo da categoria) serão definidas para valores padrão. Continuar?

en: Type missing!
pt: Digito faltando!

en: Please enter a template tag.
pt: Por favor insira um tag.

en: Categories
pt: Categorias

en: Templates used for single embedded files or file lists.
pt: Modelos usados ​​para um único arquivos incorporados ou listas de arquivos.

en: These templates can be used for categories.
pt: Estes modelos podem ser utilizados para as categorias.

en: A list-template consists of header, footer and file template. It can optionally have a category template to list sub-categories.
pt: A lista de modelos consiste em modelo de cabeçalho, rodapé e arquivo. Ele pode, opcionalmente, ter um modelo de categoria para listar sub-categorias.

en: This will reset all File, Category and List Templates! Are your sure?
pt: Isso irá redefinir todos os modelos da categoria Arquivo e Lista! Tem certeza?

en: Reset all Templates to default
pt: Redefinir todos os modelos para o padrão

en: Preview
pt: Visualização

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit this item
pt: Editar este item

en: Edit
pt: Editar

en: Delete this item permanently
pt: Excluir este item permanentemente

en: Add TemplateEdit Template
pt: Adicionar Molde Editar

en: Header
pt: Cabeçalho

en: File Template
pt: Modelo de arquivo

en: Footer
pt: Rodapé

en: Add TemplateSubmit Template Changes
pt: Adicionar Modelo Enviar alterações do modelo

en: Default
pt: Padrão

en: How to get started with %s?
pt: Como começar com %s?

en: Create a Category
pt: Criar uma categoria

en: Add a file. There are different ways:
pt: Adicionar um arquivo. Há maneiras diferentes:

en: <a href="%s">Use the normal File Upload Form.</a> You you can either upload a file from you local harddisk or you can provide a URL to a file that will be sideloaded to your blog.
pt: <a href="%s">Utilize o formulário de upload de arquivo normal.</a>Você pode fazer o upload de um arquivo de você disco rígido local ou você pode fornecer uma URL para um arquivo que será sideloaded no seu blog.

en: Use FTP: Use your favorite FTP Client to upload any directories/files to <code>%s</code>. Afterwards <a href="%s">sync the filebase</a> to add the newly uploaded files to the database.
pt: Usar FTP: Use o seu cliente FTP favorito para carregar todos os diretórios / arquivos para <code>%s</code>  Afterwards <a href="%s"> sincronizar o filebase </a> para adicionar os arquivos recém-enviados para o banco de dados.

en: Goto <a href="%s">WP-Filebase Settings -> Filebrowser</a> and set the Page ID to get a nice AJAX Tree View of all your files.
pt: Ir a <a href="%s"> Definições WP Filebase ->Filebrowser </a> e definir o ID da página para obter uma exibição de árvore agradável AJAX de todos os seus arquivos.

en: WP-Filebase adds a new button to the visual editor. When creating or editing posts/pages, use the Editor Plugin %s to insert single files, file lists and other stuff into your content.
pt: WP-Filebase adiciona um novo botão para o editor visual. Ao criar ou editar mensagens / páginas, utilize o Editor Plugin %s para inserir arquivos individuais, listas de arquivos e outras coisas em seu conteúdo.

en: Take a look at the <a href="%s">Widgets</a>. WP-Filebase adds three widgets for file listing, category listing and user uploads.
pt: Dê uma olhada na <a href="%s">Widgets</a>. WP-Filebase acrescenta três widgets para upload de arquivos anúncio Listing categoria, e do usuário.

en: <a href="%s">Manage the Templates</a> (for advanced users): You can modify any file- or category template to fit your Wordpress theme.
pt: <a href="%s">Gerenciar os Modelos</a> para usuários avançados): Você pode modificar qualquer modelo de arquivo ou categoria para caber seu tema Wordpress.

en: Never show this again.
pt: Nunca mostrar isso de novo.

en: DEPRECATED
pt: OBSOLETO

en: tit
pt: teta

en: Deprecated, use other widget instead!
pt: Obsoleta, use outro widget!

en: <a href="%s" title="Wordpress Download Manager Plugin" style="color:inherit;font-size:inherit;">Downloads served by WP-Filebase</a>
pt: <a href="%s" title="Gerencador de Plugin de Download Wordpress" style="color:inherit;font-size:inherit;">Download servido por WP-Filebase</a>

en: Add File
pt: Adicionar Arquivo

en: Manage attachments
pt: Gerenciar anexos

en: Unable to create directory %s. Is it's parent directory writable?
pt: Não foi possível criar diretório %s. O diretório pai é gravável?

en: None
pt: Nenhum

en: Maximum upload file size: %d%s
pt: Tamanho máximo de arquivo de upload: %d%s

[ctx: file]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: File %s uploaded.
pt: Ficheiro %s enviado.

en: Allowed Files
pt: Arquivos permitidos

en: Drop files here
pt: Solte os arquivos aqui

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pt: ou

en: Select Files
pt: Selecionar arquivos

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
pt: Seu navegador tem algumas limitações de upload de arquivos grandes com o uploader multi-arquivo. Por favor use o uploader navegador para arquivos maiores de 100MB.

en: %d files <i>%s</i>
pt: %d arquivos <i>%s</i>

en: Cancel Upload
pt: Cancelar Envio

en: Checking for file changes...
pt: Verificando alterações de arquivo ...

en: Searching for new files...
pt: Procurando por novos arquivos ...

en: %d Files found, %d new.
pt: %d  Arquivos encontrados, %d novo.

en: Sync Time: %01.2f s, Memory Peak: %s
pt: Sincronizar Hora: %01.2f s, Pico da memória: %s

en: Category (ID %d) of file %s does not exist!
pt: Categoria (ID %d) do arquivo %s não existe!

en: %d Files could not be found.
pt: %d Arquivo não pôde ser encontrado.

en: Remove entries from database
pt: Remova as entradas do banco de dados

en: %d Category Folders could not be found.
pt: %d Pastas de categorias não pôde ser encontrado.

en: Title:
pt: Título:

en: All
pt: Todos

en: Sort by:
pt: Classificar por:

en: File Upload
pt: Upload de Arquivo

en: Allows users to upload files from the front end.
pt: Permite aos usuários fazer upload de arquivos a partir do final da frente.

en: Frontend upload is disabled in security settings!
pt: Frontend upload é desativado nas configurações de segurança!

en: Selectable by Uploader
pt: Selecionável pelo Uploader

en: Upload to Root
pt: Enviar para Root

en: Overwrite existing files
pt: Substituir os arquivos existentes

en: Attach file to current post/page
pt: Anexar arquivo para cargo atual / página

en: Add Category
pt: Adicionar categoria

en: Allows users to create file categories from the front end.
pt: Permite aos usuários criar categorias de arquivos a partir do final da frente.

en: Add File Category
pt: Adicionar categoria de Arquivo

en: New category name
pt: Nome da nova categoria

en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

en: Search
pt: Pesquisar

en: Widget for searching files.
pt: Widget para arquivos de pesquisa.

en: Category list
pt: lista de categorias

en: Simple listing of file categories
pt: Simples lista de categorias de arquivo

en: File Categories
pt: Categorias de arquivo

en: Goto File Browser Settings
pt: Vá em File Browser Settings

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Listing of files with custom sorting
pt: Listagem de arquivos com classificação personalizada

en: File Tree View
pt: Exibir árvore de arquivos

en: Note: Listing of attached files is disabled. You have to <a href="%s">insert the attachments tag</a> to show the files in the content.
pt: Nota: Listagem dos arquivos anexados está desativado. Você tem que <a href="%s">inserir o tag anexos</a> para mostrar os arquivos no conteúdo.

en: No items found.
pt: Nenhum item foi encontrado.

en: Remove
pt: Remover

en: Change Order
pt: Alterar Ordem

en: Attach existing file
pt: Anexar arquivo existente

en: Select File
pt: Selecione Arquivo

en: Select Category
pt: Selecione a categoria

en: Select the categories containing the files you would like to list.
pt: Selecione as categorias que contêm os arquivos que você gostaria de listar.

en: Include all Categories
pt: Incluir todas as categorias

en: Files per page:
pt: Arquivos por página:

en: Set to 0 to use the default limit (%d), -1 will disable pagination.
pt: Ajuste para 0 para usar o limite padrão (%d), -1 irá desativar a paginação.

en: List selected Categories
pt: Lista de categorias selecionadas

en: Category order
pt: ordem de categoria

en: None (order of IDs in shortcode)
pt: Nenhum (ordem de IDs no shortcode)

en: Insert
pt: Inserir

en: Select the root category of the tree view file browser:
pt: Selecione a categoria raiz do navegador de arquivos de exibição de árvore:

en: Category where uploaded files will be moved in:
pt: Categoria onde os arquivos enviados serão movidos em:

en: Edit Category
pt: Editar Categoria

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt: O &#8220;slug&#8221; é a versão URL-friendly do nome. É geralmente todas as letras minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
pt: Categorias, ao contrário de Tags, podem ter uma hierarquia. Você pode ter uma categoria Jazz, e nas que possuem categorias para Bebop e Big Band. Totalmente opcional.

en: Inherit Permissions
pt: Herdar Permissões

en: Explicitly set permissions
pt: Permissões explicitamente definidas

en: Limit category access by selecting one or more user roles.
pt: Limitar o acesso da categoria, selecionando uma ou mais funções do usuário.

en: This will recursivle update permissions of all existing child categories and files. Note that permissions of new files in this category are inherited automatically, without having checked this checkbox.
pt: Isso vai recursivle permissões de atualização de todas as categorias existentes criança e arquivos. Observe que as permissões de arquivos novos nesta categoria são herdadas automaticamente, sem ter verificado esta caixa.

en: Exclude from file browser
pt: Excluir do navegador de arquivos

en: UpdateAdd New Category
pt: Atualize Adicionar Nova Categoria

en: Simple FormExtended Form
pt: Forma simples FormExtended

en: Upload
pt: Fazer upload

en: Ask your webhoster to increase this limit, it is set in %s.
pt: Pergunte ao seu webhoster para aumentar esse limite, ela é definida em %s.

en: You are using the Browser uploader.
pt: Você está usando o uploader Browser.

en: Try the <a href="%s">Flash uploader</a> instead.
pt: Tente o <a href="%s">Flash uploader</a> em vez disso.

en: Rename
pt: Renomear

en: Redirect download to URL
pt: Redirecionar o download para URL

en: Copy file into Filebase (sideload)
pt: Copie o arquivo em Filebase (sideload)

en: Scan remote file (disable for large files)
pt: Digitalização de arquivos remotos (desativar para arquivos grandes)

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Post
pt: Postar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Limit file access by selecting one or more user roles.
pt: Limitar o acesso ao arquivo, selecionando uma ou mais funções do usuário.

en: Manage Custom Fields
pt: Gerenciar campos personalizados

en: Update
pt: Atualizar

en: File Info Tags (ID3 Tags)
pt: Arquivo de Informações tags ( ID3 Tag)

en: You do not have permission to upload files.
pt: Você não tem permissão para fazer upload de arquivos.

en: Dismiss
pt: Descartar

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
pt: &#8220;%s&#8221; falhou ao carregar devido a um erro

en: Posts
pt: Mensagens
